Kontynuując tematykę zakupu nieruchomości z rynku wtórnego chciałabym zwrócić Państwa uwagę na kolejne ważne kwestie. Są to pytania, na które odpowiedzi nie znajdą Państwo w księdze wieczystej nieruchomości.

1. Opłaty za lokal.

Przed zawarciem umowy, od sprzedającego warto zażądać zaświadczenia ze wspólnoty bądź spółdzielni oraz dostawców mediów o niezaleganiu z opłatami. Co do zasady ani spółdzielnia, ani wspólnota nie mają podstaw do żądania od nowego właściciela spłaty zadłużenia poprzedniego właściciela. To samo dotyczy dostawców wszelkich mediów. To poprzedni właściciel nieruchomości był bowiem stroną wszelkich umów. Może się jednak zdarzyć, że zarówno wspólnota, jak i dostawcy mediów sprawią nowym właścicielom problemy, jeżeli poprzedni nie regulowali swoich zobowiązań. Warto zatem zadbać o uzyskanie takich pisemnych zaświadczeń od sprzedającego nieruchomość.

Kupujący posiada również uprawnienie, by żądać od urzędu gminy informacji o tym, czy za nieruchomość płacony był regularnie odpowiedni podatek.

2. Prawa obciążające nieruchomość.

Księga wieczysta może nie zawierać informacji co do niektórych praw obciążających nieruchomość. Należą do nich chociażby dożywocie czy najem. Tutaj również warto zadbać o stosowne oświadczenie sprzedającego. Kwestię, czego mogą się Państwo dowiedzieć z księgi wieczystej, a co powinno zostać zbadane w inny sposób poruszę w kolejnym wpisie.

W wypadku zakupu mieszkania od przedsiębiorcy, warto sprawdzić czy sprzedający nie posiada zaległości podatkowych. Zwykle mieszkania stanowią siedzibę przedsiębiorstwa. Jeśli nie chcą Państwo przejmować się tą kwestią, warto wystąpić lub zobowiązać sprzedającego wystąpienia do właściwego urzędu skarbowego z wnioskiem o wydanie aktualnego zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami. Analogicznie wygląda sytuacja w zakresie składek na ubezpieczenie społeczne. Warto zażądać od przedsiębiorcy aktualnego zaświadczenia z ZUS o niezaleganiu ze składkami.

Dodatkowo w umowie przedwstępnej dobrze jest uwzględnić zobowiązanie sprzedającego do wymeldowania wszystkich osób z kupowanej nieruchomości.

3. Podatek od czynności cywilnoprawnych.

Kupujący powinien też pamiętać, iż w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego zobowiązany będzie do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Jego wysokość to 2% ceny nieruchomości. Formalności związane z opłaceniem tegoż podatku wypełnia notariusz podczas podpisywania umowy, to on pobiera także podatek, zamieszczając o tym wzmiankę w akcie notarialnym.

Powyższe wyliczenie stanowi zbiór najistotniejszych kwestii do rozważenia przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Proszę jednak pamiętać, że każdą sytuację należy rozważyć indywidualnie. W razie wątpliwości zapraszam do kontaktu z naszym zespołem.