W poprzednich wpisach omawiałam założenie i rejestrację sp. z o. o. Natomiast w dzisiejszym artykule skupię się na etapie przejściowym pomiędzy ww. czynnościami, czyli na spółce z o.o. w organizacji. W okresie między zawarciem umowy spółki, a dokonaniem jej wpisu w KRS, przedsiębiorstwo funkcjonuje jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji.
-
Spółka z o. o. w organizacji – co to takiego?
Jak już wskazałam na wstępie spółka z o. o. w organizacji jest początkowym stadium istnienia tej spółki kapitałowej. Powstaje od razu po zawarciu umowy. Natomiast z dniem jej wpisu do KRSu, staje się „właściwą” spółką z o. o. zachowując dotychczasowe prawa i obowiązki. Nie ma konieczności podejmowania dodatkowych działań w tym zakresie. Następuje to z mocy samego prawa. Ponadto firma spółki z o. o. w organizacji jest taka sama jak firma spółki „właściwej”. Przy czym należy pamiętać o dodaniu oznaczenia „w organizacji”.
Spółka z o. o. w organizacji jako tzw. ułomna osoba prawna, nie ma osobowości prawnej. Niemniej posiada zdolność prawną oraz pełną zdolność do czynności prawnych. Zgodnie bowiem z art. 11 § 1 ksh spółki kapitałowe w organizacji mogą we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwane. Oznacza to, że spółka z o. o. w organizacji może kupować nieruchomości, zatrudniać pracowników, zawierać umowy z kontrahentami czy wystawiać faktury VAT.
WAŻNE: spółka z o. o. w organizacji umożliwia rozpoczęcie działalności gospodarczej jeszcze przed uzyskaniem wpisu do KRS. Jest to wyjątek od zasady ogólnej, zgodnie z którą przedsiębiorca może rozpocząć działalność dopiero po wpisie we właściwym rejestrze.
-
Reprezentacja spółki z o. o. w organizacji.
a) Reprezentacja jednoosobowej spółki z o. o. w organizacji:
Jedyny wspólnik, który jest jednocześnie członkiem zarządu NIE MOŻE reprezentować spółki ani jako zarząd ani jako ustanowiony prokurent. Ma on uprawnienie jedynie do podpisania wniosku o rejestrację spółki w KRS. W pozostałym zakresie czynności wykonuje pełnomocnik ustanowiony przez wspólnika.
b) Reprezentacja wieloosobowej spółki z o. o. w organizacji:
Zgodnie z art. 161 § 2 ksh spółka z o. o. w organizacji jest reprezentowana przez zarząd albo pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników.
-
Odpowiedzialność za zobowiązania spółki z o. o. w organizacji.
Zgodnie z art. 13 § 1 ksh za zobowiązania spółki kapitałowej w organizacji odpowiadają solidarnie spółka i osoby, które działały w jej imieniu. Chodzi tutaj o osoby uprawnione do reprezentacji. Tak jak wskazano w pkt 2 powyżej jest to zarząd albo pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników.
Na względzie należy mieć także art. 13 § 2 ksh, zgodnie z którym wspólnik albo akcjonariusz spółki kapitałowej w organizacji odpowiada solidarnie z podmiotami, o których mowa w § 1, za jej zobowiązania do wartości niewniesionego wkładu na pokrycie objętych udziałów lub akcji. Tak uregulowana odpowiedzialność jest wyjątkiem od zasady ogólnej, zgodnie z którą wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Natomiast w celu uniknięcia odpowiedzialności z tego tytułu, wspólnik winien wnieść wkład na pokrycie objętych udziałów.
WAŻNE: jeżeli wspólnik, był także osobą działającą w imieniu spółki z o. o. w organizacji, to pomimo pokrycia wkładu, może odpowiadać na podstawie art. 13 § 1 ksh.
-
Ograniczenia spółki z o. o. w organizacji.
Spółka z o. o. w organizacji ma pewne ograniczenia, których nie ma we „właściwej” sp. z o. o. Wspólnicy sp. z o. o. w organizacji nie mogą rozporządzać udziałami spółki. Mogą to zrobić dopiero po uzyskaniu wpisu do KRS. Ponadto, aby zmienić umowę spółki z o. o. wymagana jest jednomyślność wszystkich wspólników. Jest to kolejny wyjątek od zasady ogólnej, według której do zmiany umowy spółki wystarczy zgoda 2/3 głosów.
-
Czas trwania spółki z o. o. w organizacji.
Tak jak już wskazano na wstępie, sp. z o. o. w organizacji istnieje do momentu wpisania jej do KRS. Przy czym wspólnicy sp. z o. o. w organizacji są ograniczeni czasowo, jeżeli chodzi o uzyskanie wpisu. Czas ten wynosi:
a) 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki, jeżeli umowę zawarto u notariusza,
b) 7 dni od dnia zawarcia umowy spółki, jeżeli umowę zawarto prze Internet.
Jeżeli w tym terminie spółka nie zostanie wpisana do właściwego rejestru, ulegnie rozwiązaniu.
Spółka z o. o. w organizacji nie jest często spotykana w obrocie gospodarczym, z uwagi na to, że jej rejestracja co do zasady następuje niezwłocznie po zawarciu umowy.
Gdyby jakieś zagadnienia dotyczące sp. z o. o. w organizacji były dla Państwa niejasne serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.