Jeśli zastanawiacie się Państwo nad rozwodem i rozważacie wszelkie za i przeciw, z pewnością zadaliście sobie pytanie jak długo będzie to trwało. Spieszę z informacją: można
rozwieść się na pierwszej rozprawie. Niestety zależy to od kilku opisanych poniżej
czynników:
1. Wina w rozkładzie pożycia.
Rozwód na pierwszej rozprawie nie będzie możliwy, jeśli którakolwiek ze stron wniesie o ustalenie winy. Takie żądanie powoduje konieczność przeprowadzenia postępowania dowodowego. Jego celem będzie ustalenie, który z małżonków (a może oboje) ponosi winę za rozpad małżeństwa. Sąd będzie więc badał złożone na okoliczność winy dowody. Najczęściej również przesłucha świadków. W praktyce ustalanie winy znacznie przedłuża czas postępowania rozwodowego.
2. Dobro małoletnich dzieci.
Posiadanie przez strony wspólnych małoletnich dzieci może przedłużyć proces rozwodowy. Sąd musi wtedy w wyroku rozwodowym zawrzeć postanowienia ich dotyczące. Szerzej na ten temat możecie Państwo przeczytać we wpisie https://breslaw.pl/?p=88001. Jednak nawet jeśli macie Państwo dzieci, rozwód na pierwszej rozprawie nie jest niemożliwy. Warunkiem do jego uzyskania jest wypracowanie i przedstawienie Sądowi zgodnego stanowiska stron w zakresie władzy rodzicielskiej, pieczy i opieki nad dziećmi, kontaktów oraz ich miejsca zamieszkania po rozwodzie. Takie wspólne stanowisko musi uwzględniać dobro małoletnich dzieci oraz być zgodne z obowiązującymi przepisami. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że Sąd uwzględni ustalenia stron i orzeknie rozwód na pierwszej rozprawie.
3. Alimenty.
Jeśli strony mają małoletnie dzieci, prócz powyższych ustaleń konieczne jest również ustalenie kto i w jakim zakresie ponosi koszty ich utrzymania. W tym wypadku, jeśli zależy Państwu na czasie, najlepiej przedstawić Sądowi zgodne żądanie w tym zakresie. Ponownie Sąd prawdopodobnie uwzględni wolę stron i wyrokiem jedynie potwierdzi to, co zostało już ustalone.
4. Mieszkanie.
Ostatnim elementem, który może wpłynąć na skrócenie lub przedłużenie postępowania rozwodowego jest kwestia wspólnego zamieszkiwania stron po rozwodzie. Jeśli strony nie będą zmuszone mieszkać razem, sprawę załatwi (a postępowanie skróci) obustronne żądanie nieorzekania o mieszkaniu stron. Wtedy wyrok może zapaść na pierwszej rozprawie. Co jednak w sytuacji, gdy po rozwodzie strony muszą nadal mieszkać razem? Wspólnie wypracowane stanowisko w tym zakresie pozwoli na maksymalne skrócenie postępowania przed Sądem. Strony powinny przestawić Sądowi zgodny plan użytkowania mieszkania. Np. po jednym pokoju dla każdego z małżonków, części wspólne do wspólnego użytkowania. Również i tutaj istnieje duże prawdopodobieństwo, że Sąd zgodne stanowisko stron uwzględni i orzeknie wyrok na pierwszej rozprawie.
5. Stawiennictwo stron na rozprawie.
Najważniejszym czynnikiem pozwalającym na to, aby Sąd orzekł rozwód na pierwszej rozprawie jest stawiennictwo stron. Jest to kwestia często nie brana pod uwagę przez strony i ich pełnomocników, wychodzących z założenia, że nieprawdopodobne jest, aby ktokolwiek nie pojawił się na własnej rozprawie rozwodowej. Takie sytuacje mają jednak miejsce i postępowanie w ich przypadku omówię w osobnym wpisie.
Jak Państwo widzą rozwód na pierwszej rozprawie jest możliwy, jeśli strony przedstawią Sądowi zgodne stanowiska w ww. kwestiach, a ten przychyli się do ich żądania w tym zakresie.
Zapraszam do zapoznania się z pozostałymi wpisami z kategorii rozwody.