Jak wspomniałam w poprzednim wpisie (dostępnym pod tym linkiem) dziś skupię się na majątkowych skutkach orzeczenia rozwodu. Zapraszam do lektury.

1. Koniec wspólności majątkowej.

Ta część wpisu poświęcona jest sytuacji małżonków, którzy w czasie trwania małżeństwa nie zawierali żadnych umów majątkowych. Tym samym łączyła ich wspólność majątkowa małżeńska. Z chwilą orzeczenia rozwodu wspólność ta ustaje. Oznacza to, że wszelki majątek, który małżonkowie zgromadzili w czasie trwania wspólności staje się od tego momentu ich współwłasnością w częściach ułamkowych. Każdy z małżonków jest właścicielem w 50% przedmiotów współwłasności. Z ważnych powodów każdy z byłych małżonków może żądać, aby udziały w majątku wspólnym sąd ustalił z uwzględnieniem stopnia w jakim każdy z nich przyczynił się do jego powstania. Do momentu dokonania podziału mają więc prawo współposiadania ww. przedmiotów i współdecydowania o nich. W równej mierze mogą korzystać z pożytków z majątku oraz muszą ponosić ciężary z nim związane. Do ich wzajemnych stosunków mają zastosowanie przepisy o współwłasności zwykłej.

2. Podział wspólnego majątku.

Po zakończeniu stanu wspólności majątkowej małżeńskiej każdy z byłych małżonków ma prawo żądać podziału majątku. Do tego podziału tegoż majątku stosuje się przepisy o wspólności majątku spadkowego i dziale spadku. Tak jak wspomniałam powyżej, co do zasady udziały byłych małżonków w majątku wspólnym są równe. W razie żądania ustalenia nierównych udziałów podział majątku może zakończyć się w ten sposób, że jednemu z byłych małżonków sąd przyzna własność wszystkich składników majątku. Należy pamiętać, że przy ustalaniu nierównych udziałów sąd musi brać pod uwagę również osobisty wkład małżonków  w wychowanie dzieci i wspólne gospodarstwo domowe. Ponadto dokonując podziału sąd weźmie pod uwagę także wzajemne roszczenia stron. Rozstrzygnie więc w kwestii nakładów na majątek wspólny, jak i wydatków z tego majątku. W wyniku podziału – nawet przy ustaleniu równych udziałów stron – może się okazać, że całość czy większa część majątku przypadnie jednemu z byłych małżonków.

3. Obowiązki alimentacyjne byłych małżonków.

O obowiązku alimentacyjnym pomiędzy byłymi małżonkami pisałam szeroko w tym artykule – tutaj link. Przypomnę jedynie, że obowiązek alimentacyjny między byłymi małżonkami stanowi kontynuację obowiązku wzajemnej pomocy. Ten ostatni powstaje pomiędzy małżonkami na skutek zawarcia małżeństwa. Sądy stoją natomiast na stanowisku, że niektóre obowiązki między małżonkami są tak doniosłe, że powinny trwać nawet po orzeczeniu rozwodu. Stąd obowiązek alimentacyjny pomiędzy byłymi małżonkami.

4. Co z dziedziczeniem?

Byli małżonkowie są wyłączeni z dziedziczenia ustawowego. Oznacza to, że nie tylko nie dziedziczą po zmarłym byłym małżonku, ale też nie mają prawa żądania zachowku. Nie mają też prawa do zapisu naddziałowego obejmującego przedmioty urządzenia domowego. Można też żądać wyłączenia małżonka od dziedziczenia, jeśli rozwodu (lub separacji) co prawda nie orzeczono, ale zmarły małżonek wystąpił o jego orzeczenie wskazując potencjalnego spadkobiercę jako wyłącznie winnego rozkładu pożycia. Żądanie w zakresie winy musi być uzasadnione.

Jeśli mają Państwo jakieś pytania czy wątpliwości związane z ww. tematyką zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.