Klienci często zastanawiają się, co ich czeka po rozwodzie. Jakie będą mieli prawa czy obowiązki po uzyskaniu orzeczenia kończącego związek małżeński. Czy są jeszcze jakieś formalności, o których powinni pamiętać. W dzisiejszym wpisie odpowiem na to pytanie.
1. Rozwiązanie węzła małżeńskiego.
W pierwszej kolejności należy wskazać, że wyrok rozwodowy rozwiązuje małżeństwo stron. Jest skuteczny wobec wszystkich. Z chwilą uprawomocnienia się wyroku rozwodowego byli małżonkowie uzyskują “stan cywilny wolny” i mogą zawierać kolejne związki małżeńskie. O ile tego chcą. Mogą również zawrzeć kolejny związek małżeński ze sobą nawzajem.
2. Powrót do nazwiska.
Ten z małżonków, który na skutek ślubu zmienił swoje dotychczasowe nazwisko może po prawomocnym wyroku rozwodowym wrócić do nazwiska sprzed ślubu. Na złożenie stosownego wniosku do Urzędu Stanu Cywilnego ma 3 miesiące od dnia prawomocności wyroku. Stosowne oświadczenie można złożyć również przed konsulem. Z tematyką tą związana jest pewna ciekawostka. Były małżonek, którego nazwisko zostało przyjęte przez drugą stronę nie może żądać, by tamta wróciła do nazwiska sprzed ślubu. Decyzja w tym zakresie leży wyłącznie po stronie małżonka, który po ślubie nosi inne nazwisko niż przed.
3. Urodzenie dziecka przez byłą żonę po prawomocnym rozwodzie.
W prawie rodzinnym istnieje domniemanie pochodzenia dziecka od męża matki. Oznacza ono, że dziecko urodzone w czasie trwania małżeństwa oraz przed upływem 300 dni od jego rozwiązania lub unieważnienia uważane jest za pochodzące od męża (byłego męża) matki. Domniemanie to może być obalone jedynie w drodze powództwa o zaprzeczenie ojcostwa. Może więc pojawić się konieczność ponownego spotkania byłych małżonków w sądzie. Tematykę zaprzeczenia ojcostwa poruszę w kolejnych wpisach, gdyż również w tym wypadku warto pamiętać o terminach i procedurach.
Jeśli mają Państwo jakieś pytania czy wątpliwości związane z ww. tematyką zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem. W kolejnym wpisie omówię natomiast majątkowe skutki orzeczenia rozwodu.