Czy w wyroku rozwodowym sąd może orzec nakaz eksmisji w stosunku do jednego z byłych małżonków? Odpowiedź na to pytanie przyniesie lektura art. 58 § 2 zd. 2 KRO oraz poniższego wpisu.

  1. Kiedy sąd może orzec eksmisję w wyroku rozwodowym?

Zgodnie z treścią powołanego przepisu „w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka.”

  1. Co to oznacza w praktyce?

Po pierwsze sąd może orzec eksmisję jednego z byłych małżonków jedynie na żądanie drugiego z nich.

Po drugie musi mieć miejsce rażąco naganne zachowanie małżonka, które uzasadnia eksmisję. Może to być na przykład: nagminne nadużywanie alkoholu, wszczynanie awantur domowych, zachowania wzbudzające uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia u osób wspólnie zamieszkujących.

Po trzecie rażąca naganność postępowania musi być przez byłego małżonka zawiniona.

Natomiast celowość orzeczenia eksmisji należy rozpatrywać przez pryzmat orzeczeń Sądu Najwyższego, który w uchwale z 9.06.1976 r. (sygn. akt III CZP 46/75) wskazał, że celem eksmisji ma być „złagodzenie konfliktów i napięć między rozwodzącymi się małżonkami rzutującymi wysoce ujemnie na sytuację dzieci”. Sąd musi więc zawsze wziąć pod uwagę przede wszystkim dobro dzieci.

  1. Czy jeśli Sąd orzekł eksmisję tracę prawo własności lokalu?

Orzeczenie eksmisji nie przesądza o przyznaniu prawa do lokalu, gdy stanowi on współwłasność byłych małżonków. Postępowanie o podział majątku wspólnego jest odrębne od orzeczenia w przedmiocie eksmisji.

  1. Czy eksmisja może być przedmiotem jedynie postępowania o rozwód?

Nie. Nawet jeśli w sprawie rozwodowej żaden z małżonków nie żądał eksmisji drugiego takie postępowanie można wszcząć odrębnym powództwem. Podstawę może stanowić np. art. 13 ust. 2 ustawy o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z tym przepisem „współlokator może wytoczyć powództwo o nakazanie przez sąd eksmisji małżonka, rozwiedzionego małżonka lub innego współlokatora tego samego lokalu, jeżeli ten swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.”

  1. Czy mogę zostać eksmitowana z mieszkania, które stanowi moją własność?

Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że eksmisja nie może nastąpić z mieszkania należącego do osobistego majątku tego z małżonków, przeciwko któremu skierowane jest żądanie orzeczenia eksmisji. Nie można również orzec eksmisji małżonka z mieszkania przydzielonego mu wyłącznie w związku ze sprawowaną przez niego funkcją. Ponadto w wyroku orzekającym rozwód nie można orzec eksmisji małżonka, któremu przysługuje lokatorskie spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego stanowiące jego majątek osobisty.

  1. Czy można orzec eksmisję, gdy nie mieszkam w danym lokalu?

Ponownie zwróćmy uwagę na orzecznictwo Sądu Najwyższego. Zgodnie z nim uwzględnieniu żądania eksmisji w sprawie rozwodowej nie stoi na przeszkodzie okoliczność, że eksmitowany małżonek w dacie wyrokowania okresowo nie przebywa we wspólnym mieszkaniu. Być może bowiem nie rezygnuje z dalszego zamieszkiwania w nim. Prawomocne orzeczenie eksmisji tego małżonka powoduje utratę przez niego przysługującego mu dotychczas prawa zamieszkiwania. Jedynym uprawnionym do dalszego mieszkania w danym lokalu będzie drugi z małżonków. Stanowisko to podtrzymał Sąd Najwyższy w późniejszych orzeczeniach. Wskazał w nich, że orzeczeniu eksmisji nie stoi na przeszkodzie wyprowadzenie się małżonka ze wspólnego mieszkania, do którego może przecież powrócić.

  1. Czy od żądania eksmisji pobiera się dodatkową opłatę?

Tak. Od żądania eksmisji pobiera się odrębną opłatę, poza opłatą stałą od pozwu o rozwód. Należy ją uiścić zarówno w wypadku uwzględnienia, jak i oddalenia żądania w tym zakresie.

Jeśli mają Państwo jakieś pytania dotyczące tematyki rozwodowej zapraszam do kontaktu z naszym zespołem.