-
Czym jest opieka naprzemienna?
Z opieką naprzemienną mamy do czynienia, gdy oboje byli małżonkowie wspólnie wykonują, władzę rodzicielską i utrzymują kontakty z dzieckiem. O opiece naprzemiennej można mówić, gdy w wyroku lub postanowieniu sądu co do władzy rodzicielskiej nad dzieckiem rozstrzygnięto o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Orzeczenie takie nie musi wprost używać określenia opieka naprzemienna. Zasądzenie przez sąd opieki naprzemiennej możliwe jest, gdy rodzice przedstawią porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej. W porozumieniu tym zawrzeć powinni zgodny wniosek co do takiego rozstrzygnięcia. Sąd może także orzec opiekę naprzemienną przy braku takiego wniosku. Uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, może bowiem sam określić w wyroku rozwodowym zasady sprawowania opieki naprzemiennej.
-
Kiedy sąd orzeknie opiekę naprzemienną?
Najważniejszą przesłanką orzeczenia opieki naprzemiennej jest zgodność takiego rozwiązania z dobrem dziecka. Oznacza to między innymi, że pomiędzy rodzicami nie mogą istnieć konflikty w zakresie sprawowania władzy rodzicielskiej i opieki nad dzieckiem. Dotychczasowe życie rodziny, pomimo przesłanek orzeczenia rozwodu między małżonkami, musi dawać podstawę, bo sądzić, że powierzenie władzy obojgu rodzicom będzie najlepszym rozwiązaniem dla dziecka.
-
Co z obowiązkiem alimentacyjnym?
Obowiązek alimentacyjny jest niezależny od faktu, czy danemu rodzicowi powierzona została władza rodzicielska nad dzieckiem, czy też nie. Orzeczenie co do alimentów jest obligatoryjnym elementem wyroku rozwodowego. Sąd musi więc rozstrzygnąć kwestię alimentów na małoletnie dziecko stron. Przy opiece naprzemiennej najczęściej kosztami utrzymania i wychowania dziecka sąd obciąża obie strony po połowie. Może też orzec, że każde z nich ponosi koszty utrzymania dziecka w czasie pobytu u tego rodzica. Jeśli w możliwościach majątkowych i zarobkowych pozostaje dysproporcja sąd może orzec, że ten „bardziej majętny” zobowiązany będzie do alimentów. Chodzi o zachowanie równego poziomu życia dziecka u obojga rodziców.
-
Gdzie dziecko ma miejsce zamieszkania/pobytu?
Co do zasady miejscem zamieszkania dziecka po rozwodzie rodziców jest miejsce zamieszkania tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej. Z przepisów wynika również, że można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. W przypadku, gdy dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy. Jednakże miejscem zamieszkania jest miejscowość, co w sytuacji opieki naprzemiennej może ułatwiać sprawę.