Kontynuując tematykę związaną z konkubinatem i związkami partnerskimi dziś skupimy się na kwestiach podatkowych. Tak jak wspominałam poprzednio nie istnieje jednolite uregulowanie związków partnerskich, dlatego odpowiedzi na nurtujące nas pytania musimy poszukiwać wśród przepisów regulujących poszczególne gałęzie prawa.

1. Czy można rozliczyć się wspólnie z partnerem?

Niestety nie. Osoby będące w związkach partnerskich na gruncie prawa podatkowego są zupełnie odrębnymi podmiotami. Nie mają możliwości złożenia wspólnego zeznania podatkowego, łącznego rozliczenia uzyskanych w pojedynkę dochodów ani skorzystania z wielu udogodnień, które przysługują wyłącznie małżeństwom.

2. Co z podatkiem od spadków i darowizn?

Niestety i tutaj nie mam dobrych wieści dla osób pozostających w związkach partnerskich. Konkubent po otrzymaniu darowizny lub po śmierci swego partnera będzie zaliczony do III grupy podatkowej. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 28.10.2016 r. sygn. akt II FSK 2835/14 rozstrzygnął tę kwestię. Wskazał w nim, iż pojęcia więzy rodzinne, czy więzy osobiste nie są synonimami. Wobec tego nie można ich utożsamiać. Więzy rodzinne to pojęcie węższe niż więzy osobiste. Więzy uczuciowe, przyjacielskie, czy wynikające z konkubinatu, sąsiedztwa, to niewątpliwie więzy osobiste, ale nie rodzinne. Oznacza to, że opodatkowaniu podlega nabycie przez partnera lub partnerkę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 5308 zł.

3. To może chociaż pożyczka?

Także i w tym przypadku sprawa nie wygląda korzystnie dla konkubentów. Pożyczka opodatkowana jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Pożyczki udzielone między osobami pozostającymi w związku partnerskim nie mogą skorzystać ze zwolnienia przewidzianego dla pożyczek udzielanych członkom rodziny. Wytłumaczenie jest analogiczne, jak w przypadku podatku od spadków i darowizn. Jedynym zwolnieniem są objęte  umowy, których wartość nie przekracza kwoty 1000 zł. Limit ten obowiązuje przez trzy kolejne lata kalendarzowe. Stawka podatku od umowy pożyczki wynosi 0,5 %.

4. Ulga dla samotnego rodzica.

Osoby żyjące w związkach partnerskich uznać natomiast można za samotnych rodziców. Zgodnie z przepisami samotnym rodzicem jest osoba będąca panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką lub rozwodnikiem. Nadto samotnym rodzicem jest osoba, co do której orzeczono separację. Co więcej jest nim osoba, której małżonek lub małżonka zostali pozbawieni praw rodzicielskich lub odbywają karę pozbawienia wolności. Ulga przysługuje na dzieci małoletnie, pełnoletnie niepełnosprawne oraz studentów do 25. roku życia. Przepisy nie pozbawiają podatnika prawa do skorzystania z ulgi w sytuacji, gdy zamieszkuje on z partnerem, który nie jest rodzicem dziecka. Oznacza to, że partnerzy, którzy mieszkają razem wraz z dziećmi niepochodzącymi z ich związku mogą skorzystać z ulgi dla samotnego rodzica.

Jeśli mają Państwo jakieś pytania dotyczące tej tematyki, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem. W kolejnych wpisach, zgodnie z zapowiedzią, omówię tematykę konkubinatów na gruncie innych gałęzi prawa.