W artykule rozpoczynającym cykl o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością analizowałam wady i zalety prowadzenia działalności w tej formie, natomiast w dzisiejszym artykule przyjrzę się wadom i zaletom jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

  1. Jednoosobowa spółka z o. o. – kodeksowa charakterystyka.

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 3) ksh spółka jednoosobowa to spółka kapitałowa (czyli sp. z o. o. lub s. a.), w której wszystkie udziały lub akcje należą do jednego wspólnika lub akcjonariusza.

  1. Odpowiedzialność.

Jak już wspomniano w poprzednim artykule (tutaj) odpowiedzialność wspólnika sp. z o. o. jest ograniczona. Oznacza to, że odpowiada on do wysokości wniesionego wkładu, a nie całym majątkiem osobistym, jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Nie ma ryzyka, że w przypadku niepowodzenia utraci on majątek osobisty. Oczywiście – tak jak już wspomniano ww. artykule – odpowiedzialność wspólnika, który jest jednocześnie w zarządzie spółki kształtuje się inaczej. Kwestię odpowiedzialności takiego wspólnika omówię w następnych artykułach.

  1. Niezależność, a forma oświadczeń woli wspólnika.

Niewątpliwe ogromną zaletą jednoosobowej sp z o. o. jest samodzielność w podejmowaniu decyzji. Będą jedynym wspólnikiem pojedynczo bowiem wykonuje się wszystkie uprawnienia zastrzeżone dla zgromadzenia wspólników. Nie trzeba także zwoływać formalnego zgromadzenia w celu rozpatrzenia i podjęcia uchwał.

Jeżeli chodzi o oświadczenia woli składane przez jedynego wspólnika wobec spółki to zgodnie z art. 173 § 1 ksh wymagają one zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności. Co istotne, jeżeli jedyny wspólnik jest jednocześnie członkiem zarządu spółki to zgodnie z art. 210 § 3 ksh czynności prawne między takim wspólnikiem a reprezentowana przez niego spółką wymagają zachowania formy aktu notarialnego. Takie rozwiązanie generuje dodatkowe koszty, których da się uniknąć jeżeli w spółce jest więcej wspólników. Jest to oczywisty minus jednoosobowej spółki z o. o.

  1. ZUS

Jeżeli chodzi o składki ZUS to wspólnik jednoosobowej sp. z o. o. traktowany jest jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą. Wobec tego zobowiązany jest on do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Rozwiązaniem z tej sytuacji będzie sprzedaż części udziałów, w takiej proporcji, aby zachować większą niezależność w podejmowaniu decyzji co do spraw spółki.

 

  1. Podwójne opodatkowanie.

Podwójne opodatkowanie jest niewątpliwym minusem jednoosobowej spółki z o. o. Tak jak już pisałam w poprzednim artykule (tutaj) podwójne opodatkowanie oznacza, że aby wypłacić zarobione przez spółkę pieniądze, należy najpierw opłacić CIT w wysokości 19% (9% w przypadku nowych i małych podatników), a później od podziału zysku (dywidendy), kolejne 19%.

Jednoosobowa sp. z o. o. nie różni się mocno od sp. z o. o., gdzie jest kilku wspólników. Wiadomo jak każda forma prowadzenia działalności gospodarczej ma swoje plusy i minusy. Natomiast jeżeli potrzebują Państwo konsultacji w tym zakresie zapraszam do kontaktu z naszym zespołem. Pomożemy Państwu wybrać najbardziej optymalną formę prowadzenia działalności odpowiadającą potrzebom Państwa branży.