Co musi się znaleźć w wyroku rozwodowym – jakie żądania zawrzeć w pozwie? Przystępując do sporządzania pozwu rozwodowego, najlepiej spojrzeć na obowiązkowe elementy wyroku w tego rodzaju sprawie. W ten sposób można mieć pewność, że żadna z istotnych kwestii nie zostanie pominięta, a żądanie pozwu będzie pełne.

Na początek warto zapoznać się z treścią przepisu, który reguluje tę kwestię – poniżej jego wyjaśnienie:

Art. 58 KR0

§ 1. W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka. Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.
§ 1a. W braku porozumienia, o którym mowa w § 1, sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia.
§ 1b. Na zgodny wniosek stron sąd nie orzeka o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem.
§ 2. Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.
§ 3. Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Z powyższego wynika, że obowiązkowymi elementami wyroku rozwodowego są:

1. orzeczenie samego rozwodu (z ustaleniem bądź odstąpieniem od ustalania winy stron),
2. orzeczenie o kosztach postępowania. Co do zasady koszty postępowania rozwodowego dzielone są po połowie. Wyjątki od tej reguły zostaną opisane w kolejnych wpisach,

jeśli Strony mają małoletnie dzieci w wyroku powinny się znaleźć dodatkowo rozstrzygnięcia w zakresie:

1. ustalenie władzy rodzicielskiej,
2. kontakty rodziców z dziećmi, chyba że obie strony wniosą o nieorzekanie w tym zakresie,
3. obowiązek alimentacyjny na rzecz małoletnich dzieci stron,

jeśli małżonkowie po rozwodzie będą nadal zamieszkiwać w ich wspólnym mieszkaniu w wyroku znajdzie się dodatkowo:

1. orzeczenie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania stron.

Powyższe kwestie stanowią zatem kompletne żądanie pozwu w sprawie o rozwód i wyczerpują wszystkie obligatoryjne elementy wyroku.

Prócz elementów obowiązkowych ww. przepis wskazuje też na postanowienia, które mogą znaleźć się w wyroku rozwodowym. Nie są  one obowiązkowe. Należą do nich:

1. postanowienie o eksmisji jednego z małżonków,
2. podział wspólnego mieszkania lub przyznania go jednemu z małżonków,
3. podział majątku wspólnego stron.

W kolejnych wpisach omówię poszczególne elementy wyroku rozwodowego oraz przedstawię Państwu wyjątki od ww. reguł. Zapraszam serdecznie.