Jednym z obowiązkowych elementów wyroku rozwodowego jest orzeczenie w zakresie obowiązku alimentacyjnego stron na rzecz małoletnich dzieci stron. Sąd w tym zakresie orzeka z urzędu. Oznacza to, że ma obowiązek zawrzeć rozstrzygnięcie o alimentach w wyroku rozwodowym niezależnie od woli małżonków.

  1. Czy Sąd może nie orzec alimentów na rzecz małoletnich dzieci stron?

Sąd musi rozstrzygnąć o obowiązku alimentacyjnym nawet wówczas, gdy strona nie zgłosiła żądania lub oświadczyła, że rezygnuje z alimentów. Żadna ze stron nie ma uprawnienia, aby w imieniu dziecka zrzec się roszczeń alimentacyjnych. Przysługują one bowiem dziecku w stosunku do obojga rodziców z mocy art. 39 KRO. Uprawnione do alimentów jest dziecko, a nie jego rodzic. Obecnie można spotkać się z orzeczeniami, w których Sąd wskazuje, że rozwiedzeni rodzice obowiązani będą do alimentacji dziecka w częściach równych. Takie rozstrzygnięcie uznać można za uzasadnione. Zwłaszcza, gdy powierza on władzę rodzicielską obojgu rodzicom o zbliżonych zdolnościach zarobkowych i majątkowych i ustanawia pieczę naprzemienną, a rodzice zgodnie zaspokajają potrzeby dziecka.

  1. Czy Sąd musi orzec zgodnie z żądaniem stron?

Sąd orzekający rozwód nie jest kwotą alimentów wskazanych przez którąkolwiek ze stron. Na Sądzie tym spoczywa bowiem obowiązek ustalenia z urzędu uzasadnionych potrzeb małoletniego dziecka oraz możliwości majątkowych i zarobkowych małżonka, który zobowiązany będzie świadczyć alimenty. Te ustalenia pozwalają Sądowi rozwodowemu na określenie wysokości należnych alimentów

  1. Czy obowiązek alimentacyjny musi być ustalony kwotowo?

Sąd musi orzec w kwestii alimentów na rzecz każdego z małoletnich wspólnych dzieci stron. Musi również wskazać, w jakiej wysokości każdy z rozwodzących się małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Niemniej nie musi zasądzać od każdego z nich określonej kwoty. Wystarczające będzie wskazanie, iż jeden z małżonków zobowiązany jest do ponoszenia określonej kwoty, a drugi do ponoszenia pozostałych kosztów utrzymania dziecka w naturze i do osobistych starań o jego wychowanie.

  1. Od kiedy należy płacić zasądzone alimenty?

Sąd nie nadaje rozstrzygnięciu o alimentacji dziecka rygoru natychmiastowej wykonalności. Staje się ono skuteczne w momencie uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Sąd nie określa też początkowej daty płatności alimentów.  Tym dniem jest data uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód.

  1. Czy orzeczenie co do alimentów można zmienić?

Zgodnie z treścią przepisu art. 138 KRO w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia dotyczącego obowiązku alimentacyjnego. Możliwa jest więc zmiana zawartego w wyroku rozwodowym orzeczenia co do obowiązku każdego z małżonków ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Następuje to na mocy powództwa o podwyższenie lub obniżenie alimentów. Teoretycznie można podwyższyć alimenty również za okres poprzedzający wytoczenie tegoż powództwa. Niemniej uprawnienie takie istnieje jedynie, jeśli uprawnionemu do alimentacji pozostały z tego okresu niezaspokojone potrzeby lub zobowiązania zaciągnięte względem osoby trzeciej na ich zaspokojenie. Natomiast jeśli chodzi o możliwość obniżenia alimentów z mocą wsteczną, ta możliwość istnieje nawet wtedy, gdy zostały już one wyegzekwowane.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek wątpliwości co do obowiązku alimentacyjnego zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.