W poprzednim wpisie przedstawiłam katalog zmian w prawie pracy, które weszły w życie 26.04.2023 r. Dziś skupię się na jednej z nich. Czym jest elastyczna organizacja pracy i jak z niej skorzystać? Zapraszam do zapoznania się z wpisem, by dowiedzieć się więcej.
-
Podstawa prawna.
Elastyczna organizacja pracy została wprowadzona do kodeksu pracy przepisem art. 188(1). Jak brzmi ten przepis?
§ 1. Pracownik wychowujący dziecko, do ukończenia przez nie 8 roku życia, może złożyć wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej o zastosowanie do niego elastycznej organizacji pracy. Wniosek składa się w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z elastycznej organizacji pracy.
§ 2. Za elastyczną organizację pracy, o której mowa w § 1, uważa się pracę zdalną, system czasu pracy, o którym mowa w art. 139, art. 143 i art. 144, rozkłady czasu pracy, o których mowa w art. 140(1) lub art. 142, oraz obniżenie wymiaru czasu pracy.
§ 3. We wniosku wskazuje się:
1) imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka;
2) przyczynę konieczności skorzystania z elastycznej organizacji pracy;
3) termin rozpoczęcia i zakończenia korzystania z elastycznej organizacji pracy;
4) rodzaj elastycznej organizacji pracy, z której pracownik planuje korzystać.
§ 4. Pracodawca rozpatruje wniosek, uwzględniając potrzeby pracownika, w tym termin oraz przyczynę konieczności korzystania z elastycznej organizacji pracy, a także potrzeby i możliwości pracodawcy, w tym konieczność zapewnienia normalnego toku pra organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika.
§ 5. Pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej o uwzględnieniu wniosku albo o przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku, albo o innym możliwym terminie zastosowania elastycznej organizacji pracy niż wskazany we wniosku, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.
§ 6. Pracownik korzystający z elastycznej organizacji pracy, o której mowa w § 1, może w każdym czasie złożyć wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej o powrót do poprzedniej organizacji pracy przed upływem terminu, o którym mowa w § 3 pkt 3, gdy uzasadnia to zmiana okoliczności będąca podstawą do korzystania przez pracownika z elastycznej organizacji pracy. Pracodawca, po rozpatrzeniu wniosku, z uwzględnieniem okoliczności, o których mowa w § 4, informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej o uwzględnieniu albo przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku, albo o możliwym terminie powrotu do pracy, w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.
§ 7. Złożenie przez pracownika wniosku, o którym mowa w § 1, nie może stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie umowy o pracę lub jej rozwiązanie bez wypowiedzenia przez pracodawcę i przyczyny uzasadniającej prowadzenie przygotowania do wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia.
§ 8. Pracodawca udowodni, że przy rozwiązywaniu umowy o pracę kierował się powodem innym niż wskazany w § 7.
2. Co z tego wynika?
a) W jakim terminie złożyć wniosek?
Minimum 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z elastycznej organizacji pracy.
b) Co wskazać we wniosku?
- imię i nazwisko oraz datę urodzenia dziecka
- przyczynę konieczności skorzystania z elastycznej organizacji pracy
- termin rozpoczęcia i zakończenia korzystania z elastycznej organizacji pracy
- rodzaj elastycznej organizacji pracy, z której chcą Państwo skorzystać.
c) Czy pracodawca musi uwzględnić wniosek?
Nie. Pracodawca musi uwzględnić potrzeby pracownika, ale ocenia też swoje potrzeby i możliwości. Pod uwagę bierze zwłaszcza termin i przyczynę konieczności korzystania z elastycznej organizacji pracy. Konieczność zapewnienia normalnego toku pracy, organizacja pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez wnioskodawcę może spowodować odmowne rozpoznanie wniosku.
3. Czym jest elastyczna organizacja pracy?
a) obniżeniem wymiaru etatu
b) pracą zdalną
c) systemem pracy weekendowej
4. Co jest ważne?
! W każdej chwili pracownik korzystający z elastycznej organizacji pracy może złożyć wniosek o powrót do poprzedniej organizacji pracy.
!! Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać bez wypowiedzenia umowy o pracę, jeśli pracownik wystąpił o elastyczną organizację pracy.