W dzisiejszym artykule przyjrzę się bliżej kompetencjom zarządu spółki z o. o. Jak wskazywałam w poprzednim artykule (tutaj) zarząd jest obligatoryjnym organem ww. spółki, przede wszystkim dlatego, że prowadzi jej bieżącą działalność oraz reprezentuje spółkę na zewnątrz.

 

1. Skład zarządu

Zarząd składa się z jednego lub większej liczby członków. Co do zasady zgromadzenie wspólników powołuje i odwołuje członków zarządu (umowa spółki może przewidywać inny tryb w tym zakresie). Członkami tego organu mogą być zarówno wspólnicy jak i osoby spoza ich grona, ALE muszą to być osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych. Warunkiem powołania danej osoby do zarządu jest jej zgoda. Powołanie konkretnej osoby do zarządu każdorazowo wymaga zgłoszenia do KRS, w terminie 7 dni od dnia ich powołania. Członek zarządu może zostać zatrudniony w spółce na podstawie umowy o pracę lub innej. Może on także pobierać z tytułu pełnienia tej funkcji wynagrodzenie za pracę. 

 

2. Wygaśnięcie mandatu/odwołanie członka zarządu

Zgodnie z art. 202 ksh jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu. Natomiast jeżeli umowa spółki przewiduje, że członkowie zarządu są powoływani na okres wspólnej kadencji, to mandat członka zarządu powołanego przed upływem danej kadencji zarządu wygasa równocześnie z wygaśnięciem mandatów pozostałych członków zarządu (chyba że umowa spółki stanowi inaczej). 

Ponadto mandat członka zarządu wygasa także wskutek:

  • śmierci członka zarządu, 
  • rezygnacji albo odwołania ze składu zarządu.

Zgodnie z art. 203 ksh członek zarządu może być w każdym czasie odwołany uchwałą wspólników. Przy czym umowa spółki może zawierać inne postanowienia, w szczególności ograniczyć prawo odwołania członka zarządu do ważnych powodów. 

 

3. Zakres uprawnień członka zarządu

Jeżeli zarząd jest wieloosobowy to każdy z jego członków ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw spółki. Sprawy nieprzekraczające zakresu zwykłych czynności spółki nie wymagają uprzedniej uchwały całego zarządu. Wyjątek od tej zasady przewiduje art. 208 § 4 ksh. Zgodnie z nim jeżeli przed załatwieniem sprawy, nieprzekraczającej zakresu zwykłych czynności spółki choćby jeden z pozostałych członków zarządu sprzeciwi się jej przeprowadzeniu lub jeżeli sprawa przekracza zakres zwykłych czynności spółki, wymagana jest uprzednia uchwała zarządu.

Co istotne każdy członek zarządu przy wykonywaniu swoich obowiązków powinien dołożyć staranności wynikającej z zawodowego charakteru swojej działalności. Ponadto powinien dochować lojalności wobec spółki. Oznacza to przede wszystkim obowiązek do nieujawniania tajemnic spółki także po wygaśnięciu mandatu. Ale także to obowiązek od powstrzymania się od działalności konkurencyjnej wobec spółki. Zgodnie bowiem z art. 211 ksh członek zarządu nie może bez zgody spółki zajmować się interesami konkurencyjnymi ani też uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej lub jako członek organu spółki kapitałowej bądź uczestniczyć w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek organu. Zakaz ten obejmuje także udział w konkurencyjnej spółce kapitałowej w przypadku posiadania przez członka zarządu co najmniej 10% udziałów lub akcji tej spółki albo prawa do powołania co najmniej jednego członka zarządu.

3.1. Zakres uprawnień zarządu można podzielić na dwie istotne funkcje:

a) prowadzenie spraw spółki – uogólniając jest to organizowanie działań spółki, prowadzących do realizacji celów, dla których spółka została utworzona. Co istotne organ ten podejmuje w imieniu spółki wszystkie czynności, których nie zastrzeżono dla innych organów. 

b) reprezentowanie spółki – dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki. Zgodnie z art. 205 ksh jeżeli zarząd jest wieloosobowy, sposób reprezentowania określa umowa spółki. Jeżeli umowa spółki nie zawiera żadnych postanowień w tym przedmiocie, do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem. Jest to najczęściej spotykany sposób reprezentacji spółki z o. o. 

WAŻNE: powołanie prokurenta wymaga zgody wszystkich członków zarządu, ale odwołać go może każdy z nich. 

3.2. Sposób podejmowania decyzji przez zarząd

Zarząd podejmuje decyzje w drodze uchwał. Uchwały zarządu zapadają bezwzględną większością głosów. W posiedzeniu zarządu można uczestniczyć także przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. To samo tyczy się podejmowania uchwał. W przypadku równości głosów – o ile umowa spółki to przewiduje – decyduje głos prezesa zarządu. 

 

Ciekawymi zagadnieniami z ww. zakresu są także: umowa między spółką a członkiem zarządu, opisana w art. 210 ksh oraz odpowiedzialność członków zarządu. Tematy te poruszę w kolejnych artykułach, wobec czego zapraszam do śledzenia bloga!